top of page

Performance ratio

Quality factor for the PV plant

Performans oranı

Bir PV tesisinin verimliliğinin değerlendirilmesi için performans oranı en önemli değişkenlerden biridir. Performans oranı gerçek ve teorik olarak olası enerji çıkışlarının oranıdır. Performans oranı PV tesisinin oryantasyonundan ve gelen güneş ışınımından büyük oranda bağımsızdır. Bu yüzden performans oranı, farklı yerlerdeki PV tesislerinin karşılaştırılması için kullanılır.

Performans oranı, bir PV santralinin konumdan bağımsız olan kalitesinin bir ölçüsüdür ve bu nedenle genellikle bir kalite faktörü olarak tanımlanır. Performans oranı (PR) PV santralinin güncel ve teorik enerji çıktıları arasındaki ilişki yüzde olarak belirtilir ve açıklanır. Bir PV tesisi için belirlenen PR değeri,% 100'e yaklaştıkça, PV santralinin daha verimli çalıştığı anlaşılır. Ancak gerçek hayatta kaçınılmaz kayıplar olduğu için hiçbir zaman % 100'lük bir değer elde edilemez. Yüksek performanslı PV tesisleri % 80'e varan bir performans oranına ulaşabilir.

Güneş Enerjisi Santralinizin Performans Oranını öğrenmek istemez misiniz ?

Solararge olarak Güneş Enerjisi Santralinizin performans analizini yapıyoruz. Aylık, günlük ve yıllık olarak performans oranını çıkarıyoruz. Güneş enerjisi santralinizin uluslararası normlarda performansını öğrenebilirsiniz.

KMS SOLAR ARGE San. ve Tic. Ltd. Şti.

Yenişehir Mah. Cumhuriyet Bul. Köker Sitesi, A Blok, K: 1, No:13,

Dulkadiroğlu / Kahramanmaraş

Tel: 0 344 231 70 82

E-Mail: info@solararge.com

bottom of page